Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co tak trocha pokory, pane Tomáši Halíku?

4. 06. 2018 23:17:25
Pokora by měla být jednou z vlastností pravého kněze, pokud se nemýlím. Vy, pane Tomáši Halíku, ve své bohorovnosti nejdříve dehonestujete prosté věřící, a pak, když se zvedne vlna nevole, vmanipulujete se do pozice mučedníka

Vaše názory a postoje už dlouhou řadu let rozdělují nejen katolické věřící včetně duchovenstva, ale celou naši společnost. V posledních dnech se objevila pověstná poslední kapka a nejenom prostí věřící, ale i řada jinověrců či ateistů se nestačila divit. Katolický kněz a souhlasí s odpornou urážkou samotného zakladatele křesťanství, s urážkou a ponížením Ježíše Krista! Nabubřele označíte kritiky tohoto počinu de facto za nevzdělance, „... kteří nerozumějí drsnému jazyku postmoderního divadla a nejsou zvyklí příliš nad věcmi přemýšlet z více stran ...“ Mezi těmito nevzdělanci jsou zřejmě nejen prostí věřící, jak jste nás pohrdlivě nazval v následující větě, ale také Váš biskup, J. Em. Dominik kardinál Duka, nebo profesor JAMU Petr Osolsobě.

Za takovou blamáž, nehodnou katolického duchovního se na Vás snesla palba kritiky. Nejen od prostých věřících, ale také od osobností veřejného a kulturního života, které ve své pýše stěží můžete podezírat, že by nerozuměli postmodernímu divadlu. Stačí snad jedno jméno: Petr Žantovský, bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla. Není třeba uvádět další. Proti Vám vystoupili rovněž politici, věřící i nevěřící, jako třeba Ondřej Benešík (KDU-ČSL), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Michael Canov (STAN/SLK), Zdeněk Škromach (ČSSD), Zuzana Majerová Zahradníková (ODS) či Marian Keremidský (SPOZ). Dovolím si dva názory ocitovat. Nejdříve Bohuslav Chalupa (ANO 2011): „Pokud jde o pana Halíka – ve vší úctě – typická ukázka do sebe zahleděného a sebe poslouchajícího se člověka, který se pohybuje v prostoru a sférách zcela odtržených od reálného života obyčejných lidí ... víc nemám co dodat.“ Velmi trefně se vyjádřil také Pavol Lukša (dříve TOP09, nyní Dobrá volba 2016): „Tomáš Halík je takový Soros na českém mediálním nebi. Má-li však takový postoj k českým věřícím a ti jsou od časů Ježíše takzvaně prostí, tak může klidně konvertovat a určitě chybět nikomu nebude.“

Normální, alespoň trochu slušný člověk, by se zastyděl a vydal by jakés takés vysvětlení, třeba že byl špatně pochopen. Asi by Vám to mnoho lidí nevěřilo, pane Tomáši Halíku, každopádně by to bylo slušné gesto. Místo toho se cítíte urážen, potupen, ba, nazýván zločincem![1] Ó, jaká pýcha čiší z Vašich slov! Přímo ďábelská! V jedné staré písni se zpívá „Kristus, příklad pokory, ...“ Neměl by se kněz Kristův, pokud jím ještě jste, vyznačovat také takovou pokorou? Obávám se, že u Vás ji lze stěží nalézt.

Opět urážíte lidi, kteří, dle Vás, uvažují povrchně. Z čeho tak soudíte? Nebo každý, kdo Vám nepochlebuje, je povrchní? Váš výrok se dá chápat, jako byste všechny, kromě sebe, označoval za hlupáky. Pokud tomu tak je, pane Tomáši Halíku, rád se k té obrovské armádě hlupáků hlásím.

Léta prý stavíte mosty mezi lidmi. Přitom už před nějakými patnácti roky jsem se setkával s velmi kritickými postoji k Vašim názorům. Tenkrát ještě neexistovaly sociální sítě, kde „... lidé žijí ve stejných názorových bublinách, což pak zhoršuje morální, kulturní a psychologické klima doby.“ Na sociální sítě nelze svést všechno, pane Tomáši Halíku.

Po návratu z USA v letech 2015–2017 jste českou společnost nepoznal, setkal jste se s nenávistí a zlobou, „kdy lidem nestačí jen s vámi nesouhlasit. Oni vás musí urazit a potupit. Nazvat bývalým estébákem, zločincem, pedofilem a kdoví čím ještě.“ A divíte se?

Přitom právě v roce 2015 Vás musel Váš nadřízený biskup, J. Em. Dominik kardinál Duka, tvrdě umravnit. Už jste zapomněl, jak jste málem zprznil svou akademickou farnost v souvislosti se sodomistickou akcí Prague Pride? To byla ukázka nenávisti a zloby? Možná. Jenže tu jste vyvolal Vy sám. Katolický kněz, který se něčemu takovému propůjčí, to se hned tak nevidí! Vyvolal jste tenkrát vlnu nevole jak mezi katolíky, tak mezi nekatolíky či lidmi nevěřícími. Bohudíky, že pražský arcibiskup se nebál zasáhnout!

Nevím, zda má smysl dále pokračovat, pane Tomáši Halíku, snad je toho napsáno dost. Každopádně, jako kněz byste měl nejen znát, ale také měl žít doporučení našeho Spasitele: „Kdo chce být první, ať je ze všech poslední a služebníkem všech.“[2] Pokud toto dokážete, pane Tomáši Halíku, potom budete skutečně knězem par excellence, skutečným knězem Kristovým. K tomu Vám pomáhej Bůh.

Poznámka: Tento článek jsem zveřejnil v pondělí před půlnocí. Můj účet byl asi hacknut, protože po 7. hodině ranní byl smazán. Dostal jsem sms že blábol z blogu si už nikdo nepřečte. Dnes, ve středu, nechal jsem jej obnovit.

[1] https://plus.rozhlas.cz/tomas-halik-lidem-ted-nestaci-jen-s-vami-nesouhlasit-musi-vas-urazit-potupit-a-7232342

[2] Evangelium svatého Marka 9, 35

Autor: M. K. Pijáček | pondělí 4.6.2018 23:17 | karma článku: 24.44 | přečteno: 417x


Další články blogera

M. K. Pijáček

To by mohlo stačit, pane Miloši Zemane! Běžte se léčit!

Když jsem Vám ve druhém kole prezidentských voleb se zaťatými zuby dal hlas, nebyla totiž lepší volba, myslel jsem si, že už mne nemůžete ničím překvapit. Ani ve snu mne nenapadlo, že volím člověka zřejmě duševně chorého.

14.6.2018 v 17:08 | Karma článku: 40.75 | Přečteno: 4753 | Diskuse

M. K. Pijáček

Hovězí rozhodnutí bruselské

Na základě pravidel přicházejících z Bruselu jeví se dost pravděpodobným, že nelegální migranti, kteří překročí hranice EU bez náležitého veterinárního osvědčení, můžou být utraceni.

5.6.2018 v 22:47 | Karma článku: 35.67 | Přečteno: 934 | Diskuse

M. K. Pijáček

Trenýrky, hymna, vagina a espézetka

Zatímco zneuctění symbolů naší vlasti, za kterou tisíce našich spoluobčanů položily život, je považováno za uměleckou invenci, nepochopenou chátrou z umlčované většiny, přelepení symbolu EU na espézetce je málem kriminalizováno.

3.6.2018 v 17:51 | Karma článku: 46.98 | Přečteno: 7149 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Dělají si v Praze z obyčejných lidí blázny?

Já vám nevím, ale na tuto oblíbenou hlášku mojí tety jsem si vzpomněla, když jsem si v pátek potřebovala na Masarykově nádraží odskočit.

18.6.2018 v 1:12 | Karma článku: 5.43 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jana Martincová

Proč všichni rodiče chtějí své děti dát na gymply a VŠ?

Moje oblíbené téma. Dlouho leželo nezpracováno ve složce témata. Až včera to přišlo. Jeho aktuálnost. Čelila jsem dvěma takřka protichůdným tendencím rodičům.

17.6.2018 v 20:29 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 636 | Diskuse

Hana Daňková

Jedna z příčin katastrofy vzdělání v naší škole.

Pokud učitelka MUSÍ takto nesmyslně učit jen proto, že si to vyžadují osnovy a doporučené učebnice, a přitom má dobré výsledky a ukázněnou třídu, určitě jí brzy vyrostou andělská křídla.

17.6.2018 v 18:31 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 797 | Diskuse

Marek Trizuljak

Bajka o mušce ''aktivizátorce''

Bez obav, nemíním si brát na mušku občany, jimž vadí současný stav věcí v naší kotlině. K občanským ctnostem rozhodně patří zájem o věci veřejné (a v nezbytných případech i setkání na náměstích).

17.6.2018 v 13:15 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jakub Kunčický

Tři svatby

Za poslední rok jsem měl to štěstí zúčastnit se tří různých svateb - a pokaždé v jiné roli. Z každé z nich jsem si odnesl zážitky na celý život. Nabízím výlet do světa, kde si lidé říkají "ano" a vstupují do svazku manželského.

17.6.2018 v 12:48 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 283 Celková karma 39.69 Průměrná čtenost 2197

Člověk, který má rád lidi. Přesto dokáže, a to velmi často, jiné nadzvedávat ze židle. Nekompromisní zastánce tradičních, tj. křesťanských hodnot. Velmi silný euroskeptik, odpůrce totalitářů pravých i levých. Z hloubi duše nenávidí lidskou hloupost, zejména pokud je spojená s jakýmkoliv druhem moci.

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.