Trenýrky, hymna, vagina a espézetka

3. 06. 2018 17:51:08
Zatímco zneuctění symbolů naší vlasti, za kterou tisíce našich spoluobčanů položily život, je považováno za uměleckou invenci, nepochopenou chátrou z umlčované většiny, přelepení symbolu EU na espézetce je málem kriminalizováno.

Zneuctění první: Trenýrky jako prezidentská standarta

V září 2016 na znamení protestu proti politice Miloše Zemana členové kontroverzní umělecké skupiny Ztohoven vyměnili prezidentskou standartu na Pražském hradě za obří červené trenýrky. Standartu pak rozstříhali na kousky a údajně rozdali lidem. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na to okamžitě reagoval: „Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a hradu českých králů, československých a českých prezidentů.“ Ačkoliv k panu Ovčáčkovi mám řadu zásadních výhrad, v tomto případě s ním souhlasím. Jenom odporná svoloč, která nemá sebemenší úctu k symbolům naší vlasti, mohla spáchat něco takového. Tito takzvaní umělci, pofidérně bojující za lidská práva, ve své nabubřelé samolibosti nechápou, že prezidentská standarta je jedním ze symbolů naší vlasti, jedním ze symbolů české státnosti. Je úplně jedno, zda pánem Hradu je Zeman, Klaus, Havel nebo třeba Gottwald. Tímto svévolným aktem urazili a zneuctili miliony občanů této země. Občanů patřících k většině umlčované smečkou pochybných kavárníků.

Tehdejší premiér a současná politická mrtvola Sobotka to vzal s humorem, pro ministra Stropnického to byla forma demokracie. To je z pohledu obyčejného člověka nechutné, ba hnusné. Jedině Petr Fiala za ODS to pochopil správně. "Vlajka není Miloše Zemana, ale prezidenta republiky a je státním symbolem. Máme ji mít v úctě, bez ohledu na to, co si myslíme o osobě, která úřad vykonává."[1] Děkuji Vám, pane Fialo.

Nelze nevzpomenout podobný incident, který se stal o čtyři a půl roku dříve v Moskvě. Rovněž umělkyně, které samy sebe nazývaly Kundí výtržnice[2] (čtenář mi ten překlad, doufám, promine), brutálním způsobem znesvětily pravoslavný chrám Krista Spasitele na protest proti ruskému prezidentu Putinovi. Podobnost čistě náhodná? Asi ano. Oba incidenty však mají něco společného. V zaslepené nenávisti vůči jednomu člověku zneuctí a pošlapou to, co je drahé milionům jiných.

Naštěstí v obou případech tito pochybní umělci a umělkyně skončili před soudem. Jenže výsledek byl různý. Zatímco v Rusku dotčené ženštiny dostaly tvrdé tresty, byť zdaleka ne takové, jaké jim hrozily, u nás to bylo jenom jakési polechtání, symbolické tytyty.

Zneuctění druhé (ve stádiu pokusu): Hymna

Státní hymna, další z drahých symbolů naší země. Píseň, kterou zpívali naši lidé před německými i komunistickými katy na popravištích. Píseň, kterou milovali naši vojáci jak v západních armádách, zejména v RAF, tak i svobodovci v Sovětském svazu. S touto písní na rtech mnozí z nich umírali. O to horší jsou pak názory, že píseň je nevhodná, zastaralá, že je to sentimentální ucajdaný kuplet. Ó, jak jsem byl znechucen během prvních prezidentských voleb, když jeden rádoby prezident výše uvedenými přívlastky počastoval píseň našemu národu tak drahou.[3]

Další atak na tuto nádhernou a krví našich lidí poznamenanou píseň byl nedávno. Olympionikům nebyla současná státní hymna dost dobrá. Proto už v létě loňského roku zadal předseda olympijského výboru Jiří Kejval skladateli Miloši Bokovi požadavek na čtyři nové verze státní hymny[4]. Za pouhých (!) šest set tisíc vzniklo něco příšerného. Naštěstí veřejnost, laická i odborná, tuto zhovadilost zcela odmítla[5]. Je však jen otázkou času, kdy se někdo jiný opět pokusí národu vnutit něco jiného, prý lepšího. Bohužel, mohlo by mu to vyjít. Tato zhovadilost totiž nespadla pod stůl, ale současný ministr kultury v demisi (!) chce na toto téma svolat grémium[6] a rozpoutat odbornou diskusi. Nevím, zda už se tak stalo, ale každopádně se jedná o další ukázku neúcty ke státnímu symbolu.

Zneuctění třetí, velmi tvrdé a nechutné: Státní vlajka vytažená z vaginy

O uměleckém svinstvu komediantů z Husy na provázku bylo v posledních dnech napsáno více než dost. Proto se změřím pouze na jeden moment. Na moment, kdy z našich daní dotovaná umělkyně si na jevišti před zraky publika vytáhla z vaginy českou vlajku, další velmi důležitý symbol naší vlasti.

To by však nebylo nejhorší, protože to svědčí o intelektu jejím, režiséra i autora. Daleko horší, doslova alarmující, jsou reakce některých veřejně známých osob. Dlouholetý politický matador, Miroslav Kalousek, je názoru, že umělcům by měla být dána svoboda k uměleckému vyjádření se. Názor tohoto politika, jehož dny na politické scéně jsou de facto sečteny, mne doslova vymrštil ze židle.[7] To jsem ještě netušil, jak se k tomuto uměleckému skvostu postaví nositel Templetonovy ceny, Tomáš Halík, který se vžil do role arbitri elegantiae. Pro něho všichni, co tomuto uměleckému nevkusu netleskají, jsou nevzdělanci a hlupáci, nechápající drsné postmoderní umění.[8]

Korunu tomu nasadila zelená senátorka Eliška Wagnerová, podle které to, co si ženština na pódiu vytáhla z rozkroku, nebyla vlajka, ale rekvizita. To, že zelená senátorka se nepozastavila nad hanobením křesťanů, to dokážu pochopit. Vždyť své právnické vzdělání získala v době budování socialistické společnosti. Nechápu však, že neví, co je vlajka. I kdyby byla pouze načmáraná dětskou rukou, znázorňuje státní symbol a v okamžiku vytažení z vaginy se jedná nejen o symbolické, ale o skutečné zneuctění.

V našich zahraničních misích už zahynulo několik vojáků. Všichni mají na uniformách nažitu vlaječku naší vlasti. Pro ně je to daleko víc, než divadelní rekvizita vytažená z tělního otvoru necudné ženštiny.

O zneuctění naší vlajky píše ve svém rezignačním dopise[9] profesor Petr Osolsobě, který na protest vůči počinu Husy na provázku se vzdal členství v umělecké radě Divadelní fakulty JAMU. „Co je tohle za sofisma? Že musíme bránit uměleckou svobodu, i když jejím obsahem je vytahování zmuchlané vlajky naší země ze ženského přirození, ...?“ Je s podivem, že univerzitní profesor JAMU se dokáže silně vyhranit vůči de facto svému stavu, vůči hercům, z nichž někteří byli nebo možná ještě jsou jeho žáky, a obecně známé osobnosti typu Wagnerové, Halíka či Kalouska tuto zhovadilost podporují.

S československou vlajkou umírali naši vojáci na bojištích druhé světové války. Československé vlajky byly rozstříleny sovětskými okupanty v srpnu osmašedesát. Československé vlajky vlály v listopadových dnech v devětaosmdesátém. České vlajky vlají na základnách našich zahraničních misí. Při pohledu na naši trojbarevnou vlajku vždy cítím brnění v konečcích prstů. Pokud přitom zní naše překrásná hymna, takřka nedýchám a v očích mám slzy. To není rekvizita, zelená senátorko Wagnerová! To je symbol naší vlasti. Jenže to Vy zřejmě nedokážete pochopit.

À propos, musím jako daňový poplatník ze svých daní dotovat divadlo, jehož repertoár uráží mou víru a hanobí mou vlast? Nebylo by na místě tomuto takzvanému stánku umění státní dotaci odejmout?

SPZ nakonec

Mnozí občané, kteří buď nesouhlasili se vstupem do EU, nebo mají k bruselské politice výhrady, vyjadřují svůj protest přelepením vlaječky s dvanácti hvězdami na SPZ. Policie to vyhodnocuje jako přestupek, za který hrozí dvoutisícová pokuta resp. správní řízení, dokonce s odebráním řidičáku. Je však velmi sporné, zda se tito řidiči něčeho dopustili. Přelepka registrační značku nepoškozuje, ta je zcela čitelné, dokonce i pro radary. Naopak, občan, který si za své, státem zdaněné peníze pořídí auto, musí na něm strpět symbol, se kterým nesouhlasí. Ano, při cestě do zahraničí by to mohl být problém, který se však dá řešit jinak. Např. samolepkou na nárazníku či na zadním okně, jak tomu bývalo kdysi.

Zdánlivě malichernost, jde však o princip.

Resumé

Jestliže v této zemi v rámci pochybné svobody slova a ještě pochybnější svobody uměleckého projevu můžeme beztrestně, či takřka beztrestně, hanobit víru a vlast, avšak jsme sankcionováni za projev nesouhlasu s politikou EU, nestáváme se tak pouhopouhou provincií pánů z Bruselu?

[1] https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pravda-nevitezi-ztohoven-vymenili-vlajku-na-hrade-visi-tam-n/r~c304e8ba5f6211e5bd0a002590604f2e/?redirected=1528024776

[2] Pussy Riot – podobný překlad použil i Miloš Zeman, za což jej mnozí sepsuli. Jenže pán z Hradu umí anglicky líp, než tehdejší pan premiér. Srov. též https://pijacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=526899

[3] http://franz.wz.cz/pubcz/hymna/index.html

[4] https://www.lidovky.cz/nove-verze-hymny-v-tajnosti-ctyri-verze-pisne-kde-domov-muj-si-objednali-olympionici-gav-/noviny.aspx?c=A180116_225137_ln_noviny_ELE

[5] http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/533654/nove-verze-hymny-staly-600-tisic-olympionici-po-smrsti-kritiky-ucukli.html

[6] https://sport.aktualne.cz/ostatni-sporty/nova-verze-hymny-rozpoutala-peklo-nenutime-ji-a-jsme-radi-ze/r~e99bbfdc33f711e8b8efac1f6b220ee8/

[7] https://pijacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=664591

[8] https://pijacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=664905

[9] http://www.brnoplus.cz/mimoradne-silny-rezignacni-dopis-prof-osolsobe-kvuli-hre-nase-nasili-a-vase-nasili/

Autor: M. K. Pijáček | neděle 3.6.2018 17:51 | karma článku: 47.00 | přečteno: 7244x


Další články blogera

M. K. Pijáček

Kdo za to může aneb Když pojem vlast se nenosí

Jsme v Česku, kde pojem vlast se nenosí. Jsme v Česku, kde národní hrdost, kterou mají jak Rusové, tak Američané, se zaměňuje za pálení trenek na Hradě a za strkání vlajky do vagíny. Kdo za to může? Prý učitelé a rodiče. Jen oni?

10.8.2018 v 14:30 | Karma článku: 38.82 | Přečteno: 2023 | Diskuse

M. K. Pijáček

To by mohlo stačit, pane Miloši Zemane! Běžte se léčit!

Když jsem Vám ve druhém kole prezidentských voleb se zaťatými zuby dal hlas, nebyla totiž lepší volba, myslel jsem si, že už mne nemůžete ničím překvapit. Ani ve snu mne nenapadlo, že volím člověka zřejmě duševně chorého.

14.6.2018 v 17:08 | Karma článku: 40.96 | Přečteno: 4964 | Diskuse

M. K. Pijáček

Hovězí rozhodnutí bruselské

Na základě pravidel přicházejících z Bruselu jeví se dost pravděpodobným, že nelegální migranti, kteří překročí hranice EU bez náležitého veterinárního osvědčení, můžou být utraceni.

5.6.2018 v 22:47 | Karma článku: 35.90 | Přečteno: 995 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Vyznamenání za kecy?

Greenpeace už asi definitivně zrudlo. Jinak nechápu, proč navrhuje jednoho ze svých ekofašistů na státní vyznamenání.

20.10.2018 v 6:10 | Karma článku: 28.48 | Přečteno: 747 | Diskuse

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 10.89 | Přečteno: 225 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 26.16 | Přečteno: 853 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 342 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 17.07 | Přečteno: 404 | Diskuse
Počet článků 283 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2212

Člověk, který má rád lidi. Přesto dokáže, a to velmi často, jiné nadzvedávat ze židle. Nekompromisní zastánce tradičních, tj. křesťanských hodnot. Velmi silný euroskeptik, odpůrce totalitářů pravých i levých. Z hloubi duše nenávidí lidskou hloupost, zejména pokud je spojená s jakýmkoliv druhem moci.

 

Najdete na iDNES.cz