Psáno uprostřed ramadánu aneb Ohrožují nás muslimové půstem?

31. 05. 2018 23:26:33
Muslimové ať si během ramadánu vezmou dovolenou, prohlásila nedávno dánská ministryně pro integraci Inger Støjberg. Tím se stala černou skvrnou nejen dánské, ale celé evropské politiky, hned vedle Viktora Orbána či Marine Le Pen.

Dánská ministryně Inger Støjberg je přesvědčena, že v době ramadánu, tedy v období muslimského půstu, mohou být muslimové v některých profesích nebezpeční sobě i svému okolí. V komentáři pro dánské noviny BT napsala:[1] „Nemůže se 18 hodin postit a zároveň například bezpečně řídit autobus.“

V čem vidí paní ministryně problém? V samé podstatě ramadánu a v pronikání cizorodých, nepřijatelných prvků do struktur evropské civilizace.

Nejdříve se zmíním, co ramadán je a co není.

V žádném případě se nejedná o muslimskou obdobu křesťanské doby postní, jak se pokoušejí tvrdit někteří modernističtí teologové či tzv. religionisté. Křesťanské postní období je čtyřicetidenní doba před velikonočními svátky. Vlastní půst nespočívá v dlouhém hladovění. Jedná se spíše o újmu v jídle, tedy dbát na nepřejídání se. V pátky by se mělo daleko více než v jiná období, dbát na půst od masa. Přísné posty jsou pouze dva, popeleční středa a Velký pátek, kdy se vyžaduje újma v jídle a přísný půst od masa. Tedy opět žádné hladovění.

Ramadán je pravým opakem. Muslimové během ramadánu slaví údajné první zjevení Koránu Mohamedovi. Proto se po celý měsíc dočasně zříkají některých pozemských potřeb. Vlastní půst trvá od rozbřesku do západu slunce. Jelikož se navíc jedná o období časově pohyblivé, v jednotlivých letech je jeho hodinové trvání dost proměnlivé, přičemž ještě závisí na zeměpisné poloze. Například v loňském roce trval půst v Reykjavíku a to celých 20 hodin. Naopak nejkratší ve stejném roce byl v Indonésii, nacházející se v rovníkovém pásmu, a trval pouhých 13 hodin. Půst každý den začíná za úsvitu při první ranní modlitbě a trvá až do svolání na večerní modlitbu při západu slunce. Po tuto dobu je muslimům zakázáno jíst a pít, včetně jiných striktních omezení, jako například sex. První jídlo tedy mají až po večerní modlitbě a poslední před první ranní modlitbou.

Po celodenním hladovění a žíznění během noci muslimové dohánějí, co přes den zameškali. Jelikož ramadán je svátkem radosti, hodně muslimů velkou část noci věnuje obžerství a nevázanému veselí, aby s prvními slunečními paprsky se opět pokrytecky postili.

Tady už vážený čtenář asi chápe obavy dánské paní ministryně. Lidský organismus není přizpůsoben na dlouhé hladovění v kombinaci s obžerstvím a to opakovaně po dobu celého měsíce. Každý člověk je po fyziologické stránce zcela jedinečný a proto takový drastický zásah do životosprávy snáší každý jedinec jinak. Nedovedu si představit, že například řidič dálkového autobusu nebo strojvedoucí rychlovlaku typu TGV, dokáže udržet náležitou pozornost během dvacetihodinového hladovění, přičemž se navíc pořádně nevyspí, protože v noci se raduje s bratry ve víře. Nebo třeba muslim – lékař? Nechali byste se od něj operovat v ramadánu? Já určitě ne.

Právě na toto nebezpečí poukazuje paní ministryně. Dánští muslimové ovšem její obavy prohlašují za absurdní. Podle nich muslim zřejmě nemusí jíst a spát. Žasnu nad touto slaboduchou logikou. Ledaže by v tom byl záměr. V případě nehody zahynou nevěřící džauři. A muslim, který to zavinil? Ten se odebere rovnou k Aláhovi, protože dodržoval ramadán.

Ministryně Inger Støjberg je známá svým velmi tvrdým a nekompromisním postojem k migrantům. Patří tak k hrstce evropských politiků, kteří si uvědomují, že Evropu musíme stůj co stůj uchránit před infekcí cizorodých a nepřátelských kultur. V již zmíněných novinách rovněž napsala:[2] „Jsem upřímně přesvědčená, že by muslim v moderní společnosti, jako je ta dánská, měl přemýšlet o důsledcích, které vyplývají z toho, že dodržuje ramadán. ... Nechci dánským muslimům brát možnost dodržovat jejich náboženství a svátky, ale chtěla bych je požádat, aby si během postního měsíce ramadán brali dovolenou.“ S těmito slovy paní ministryně musí každý Evropan, kterému na Evropě skutečně záleží, pouze souhlasit.

Ministryně Inger Støjberg nepoukazuje pouze na bezpečnost práce, ale také na produktivitu. To spolu jde ruku v ruce. Pokud budeme v těchto záležitostech, které zdaleka nejsou triviální, stále ustupovat, prorůstání cizáckých novot bude stále intenzivnější.
V této souvislosti je třeba mít na paměti také povinnost muslimů modlit se pětkrát denně. Zastaví muslim řídící rychlovlak soupravu a cestující počkají, až se pomodlí? Přeruší chirurg operaci a pacient počká, až pan doktor vzdá úctu Aláhovi? Snad přitom nezemře, snad. Že je to absurdní? Přál bych si, aby bylo. Bohužel, objevují se již tvrdé náznaky toho, co nás může v brzké budoucnosti potkat.

Například koncem roku 2015 došlo ke střetu muslimských dělníků s vedením agrárního koncernu Cargillve ve Spojených státech.[3] Příčina? Spor o modlení. Úsměvné? Ani v nejmenším. Somálští muslimové protestovali, že se nemůžou modlit tak často, jak by chtěli, protože firma jim neumožňuje z tohoto důvodu přerušovat práci. A také by se chtěli modlívat ve větších skupinkách souvěrců. Proto 190 muslimských zaměstnanců vstoupilo do stávky, za což dostali vyhazov. Zatím to firma ustála. Zatím.

Že je to do Ameriky daleko? Tak zůstaňme doma. Stačí zajet do lázní Klimkovice[4], kde se už dávno soustředili na arabskou klientelu a tomu přizpůsobili nejen halal jídelníček, ale také harmonogramy procedur včetně zřízení modlitebny. Schází jim tam už jen minaret a ječící muezin.

Na závěr ještě vysvětlení titulku. Letošní ramadán trvá od 16. května do 14. června. Tedy jsme právě uprostřed.

[1] https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/472857-chcete-dodrzovat-ramadan-vezmete-si-dovolenou-zada-danska-ministryne.html

[2] dtto

[3] https://echo24.cz/a/iwYR2/spor-o-pauzy-na-modleni-skoncil-vyhazovem-190-muslimu

[4] https://pijacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=494034

Autor: M. K. Pijáček | čtvrtek 31.5.2018 23:26 | karma článku: 42.61 | přečteno: 2983x

Další články blogera

M. K. Pijáček

Kdo za to může aneb Když pojem vlast se nenosí

Jsme v Česku, kde pojem vlast se nenosí. Jsme v Česku, kde národní hrdost, kterou mají jak Rusové, tak Američané, se zaměňuje za pálení trenek na Hradě a za strkání vlajky do vagíny. Kdo za to může? Prý učitelé a rodiče. Jen oni?

10.8.2018 v 14:30 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 2050 | Diskuse

M. K. Pijáček

To by mohlo stačit, pane Miloši Zemane! Běžte se léčit!

Když jsem Vám ve druhém kole prezidentských voleb se zaťatými zuby dal hlas, nebyla totiž lepší volba, myslel jsem si, že už mne nemůžete ničím překvapit. Ani ve snu mne nenapadlo, že volím člověka zřejmě duševně chorého.

14.6.2018 v 17:08 | Karma článku: 40.99 | Přečteno: 4984 | Diskuse

M. K. Pijáček

Hovězí rozhodnutí bruselské

Na základě pravidel přicházejících z Bruselu jeví se dost pravděpodobným, že nelegální migranti, kteří překročí hranice EU bez náležitého veterinárního osvědčení, můžou být utraceni.

5.6.2018 v 22:47 | Karma článku: 35.99 | Přečteno: 1005 | Diskuse

M. K. Pijáček

Trenýrky, hymna, vagina a espézetka

Zatímco zneuctění symbolů naší vlasti, za kterou tisíce našich spoluobčanů položily život, je považováno za uměleckou invenci, nepochopenou chátrou z umlčované většiny, přelepení symbolu EU na espézetce je málem kriminalizováno.

3.6.2018 v 17:51 | Karma článku: 47.02 | Přečteno: 7290 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jakub Kouřil

Lidé berou antidepresiva

a drogy, přestože jsou hmotně zajištěni. Chybí jim okno spirituality, ze kterého by protékala blaženost. Člověk svým mozkem chápe, že musí zaniknout, zemřít, že se i slunce jednoho dne vypaří.

25.6.2019 v 20:48 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 187 | Diskuse

Jirka Severa

Kterak Google míní zničit Trumpa hledačem co vyčuchá pravdu a lásku

Ano, ano, opravdu to tak je ! Organizace 'Project Veritas' nafilmovala pokradmo vedoucí odboru 'Zodpovědné inovace' společnosti Google Jen Gennaiovou, a ta zcela bezostyšně prozradila v restauraci kde jí natočili, že od roku 2016

25.6.2019 v 19:15 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 278 | Diskuse

Pavel Strunz

Opozice, požaduj zrušení paragrafu o přimíchávání biopaliv.

Obří demonstrace proti Babišovi a Agrofertu vyšuměla do ztracena. Andrej Babiš má hroší kůži a sám od sebe jistě neodstoupí. Ví, že přestřelené požadavky demonstrantů z něj pro podstatnou část občanů dělají mučedníka.

25.6.2019 v 18:52 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 247 | Diskuse

Jan Ziegler

Antisemitismus v ruské režii je třeba zarazit!“

Mnozí Rusové nenávidí Židy, to je dlouhodobě známý fakt a nyní přibyl důkaz. Na pražském Náměstí Jiřího z Poděbrad se nedávno objevil nápis v ruštině Světu mír - Židům peníze s nenávistným protižidovským podtextem.

25.6.2019 v 18:18 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 433 | Diskuse

Karel Trčálek

Žádný mariánský sloup nemá na Staroměstském náměstí co dělat

Prahu snad Panna Marie, matka boží, i když mizerně, před Švédy ochránila, ale děti před zneužíváním velebnými a důstojnými pány už ne. Za to jí máme stavět sloup?

25.6.2019 v 18:02 | Karma článku: 9.82 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 283 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2220

Člověk, který má rád lidi. Přesto dokáže, a to velmi často, jiné nadzvedávat ze židle. Nekompromisní zastánce tradičních, tj. křesťanských hodnot. Velmi silný euroskeptik, odpůrce totalitářů pravých i levých. Z hloubi duše nenávidí lidskou hloupost, zejména pokud je spojená s jakýmkoliv druhem moci.

 

Najdete na iDNES.cz