Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem prostý věřící, pane Tomáši Halíku, a nestydím se za to

29. 05. 2018 23:42:04
Pane Tomáši Halíku, Vaše pohrdání prostými věřícími, zveřejněné dnes na Christnet.eu, opětovně ve mně vzbudilo otázku, zda jste ještě kněz Kristův, nebo jste už zcela ve službách Satanových.

Než se vyjádřím k Vašemu shovívavému postoji k perverznosti realizované tzv. umělci v Husa na provázku a k Vašemu pohrdání prostými věřícími, chtěl bych Vám připomenout jiný Váš výrok.

V článku Proč nejsem Charlie, zveřejněném v Lidových novinách 12. 1. 2015, píšete: Když jsem viděl „karikatury“ časopisu Charlie Hebdo, silně připomínající znevažující obrázky Židů v antisemitském tisku, vnímal jsem je nejen jako urážku posvátných symbolů tu islámu, tu křesťanství, nýbrž jako porušení zásadní hodnoty naší kultury, kterou je úcta k druhým – hodnoty, která není nižší, než svoboda tisku. S tímto citátem jsem tenkrát bezvýhradně souhlasil, a to i pře výhrady, jež vůči Vám mám. To byl postoj služebníka Kristova. Jak krásně Vaše slova souzněla se slovy Jána Kollára: Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou. Ono totiž každá svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Uplynulo něco přes tři roky, a Vy, katolický kněz, odmítáte veřejně odsoudit pseudoumělecký škvár zesměšňující nejenom křesťanství jako takové, ale bezprecedentním způsobem dehonestující samotného zakladatele křesťanství, samotného Syna Božího! To je neuvěřitelné! První věta Vašeho prohlášení vypadá na první pohled rozumně, nechcete šmahem odsoudit něco, co důkladně neznáte. Jenže to je farizejské vykrucování. Už jenom strohé informace a pár fotek dávají tušit, že toto pochybné umělecké dílo bude soustředěný útok na samotnou podstatu nejen katolické církve, ale celého křesťanství napříč konfesemi. Tak jste si dvakrát prohlédl záznam tohoto uměleckého škváru. Napřed se Vám zdálo, že jde jen o lacinou blasfemii typu hloupých a cynických obrázků v Charlie Hebdo, zas jednu ze záměrných provokací, které pak finančně profitují z té laciné reklamy, kterou jí dělají „pobouření“. Jenže pak jste prohlédl, pochopil. Bylo Vám vše jasné, že je to docela jinak. Tisíce a tisíce tupců, nebyli to jen poblouznění katolíci, nýbrž i spousta ateistů či jinověrců, ... nerozumějí drsnému jazyku postmoderního divadla ... Tady si dovolím malinkou odbočku. Mnoho prostých věřících, jak jste v následující větě nazval nevzdělané a zpátečnické náboženské blouznivce, tak tito nechápou ani Vaši postmodernistickou teologii, která s křesťanstvím má velmi málo společného. Zkrátka a dobře, udělal jste z lidí, a především z prostých věřících, docela obyčejné hlupáky.

Znovu se musím vrátit k Vašemu citátu z ledna 2015, podle něhož urážení symbolů víry je porušení zásadních hodnot naší kultury, hodnot, které stojí i nad pofiderní svobodou slova. Urážka zakladatele křesťanství, jeho dehonestace silně přesahující jakoukoliv přijatelnou mez, to pro Vás, katolického kněze, není porušení základních hodnot naší kultury, napadení samotné podstaty křesťanské víry? Že bychom těm ubohým komediantům měli přiznat právo svobodně dělat takové umění? NE! Žádná svoboda slova nemůže být nad svobodami jinými, jak jste sám uvedl. Svoboda víry, navíc v Evropě, jejíž kultura a tradice vyrůstaly z křesťanství, nemůže být utlačovaná žádnou pofidérní svobodou slova, uměleckého postoje či tvůrčí invence.

Jsem hluboce zklamán, že Vy, jako kněz, dokážete pohrdat prostými věřícími. Co jiného, než pohrdání je Vaše formulace? Mám pocit, že Vy sám se stavíte vysoko nad obyčejnou, prostou věřící lůzu, ke které se já hrdě hlásím. Mám pocit, že ve své sebestřednosti a pýše se dokonce stavíte nad samotného Boha. Obávám se, že už nejste knězem Kristovým. Kdyby se v Praze náhodou objevil Woland[1], byl byste zřejmě významnou ozdobou jeho suity.

Ó, jak se odlišujete od svého biskupa, Dominika kardinála Duky! To je služebník Kristův par excellence. Tomu nejste hoden ani zavázat řemínek u opánku. Otec kardinál vynaložil obrovské úsilí, aby zabránil uskutečnění oné nestoudnosti. Otec kardinál také poděkoval všem, kdo projevili nesouhlas. Ale to Vy, ve své sebestřednosti a pýše, asi nikdy nepochopíte, pane Tomáši Halíku.

[1] Woland – personifikace Ďábla v románu M. A. Bulgakova Mistr a Markétka

Autor: M. K. Pijáček | úterý 29.5.2018 23:42 | karma článku: 46.19 | přečteno: 6120x


Další články blogera

M. K. Pijáček

To by mohlo stačit, pane Miloši Zemane! Běžte se léčit!

Když jsem Vám ve druhém kole prezidentských voleb se zaťatými zuby dal hlas, nebyla totiž lepší volba, myslel jsem si, že už mne nemůžete ničím překvapit. Ani ve snu mne nenapadlo, že volím člověka zřejmě duševně chorého.

14.6.2018 v 17:08 | Karma článku: 40.75 | Přečteno: 4753 | Diskuse

M. K. Pijáček

Hovězí rozhodnutí bruselské

Na základě pravidel přicházejících z Bruselu jeví se dost pravděpodobným, že nelegální migranti, kteří překročí hranice EU bez náležitého veterinárního osvědčení, můžou být utraceni.

5.6.2018 v 22:47 | Karma článku: 35.67 | Přečteno: 934 | Diskuse

M. K. Pijáček

Co tak trocha pokory, pane Tomáši Halíku?

Pokora by měla být jednou z vlastností pravého kněze, pokud se nemýlím. Vy, pane Tomáši Halíku, ve své bohorovnosti nejdříve dehonestujete prosté věřící, a pak, když se zvedne vlna nevole, vmanipulujete se do pozice mučedníka

4.6.2018 v 23:17 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 417 | Diskuse

M. K. Pijáček

Trenýrky, hymna, vagina a espézetka

Zatímco zneuctění symbolů naší vlasti, za kterou tisíce našich spoluobčanů položily život, je považováno za uměleckou invenci, nepochopenou chátrou z umlčované většiny, přelepení symbolu EU na espézetce je málem kriminalizováno.

3.6.2018 v 17:51 | Karma článku: 46.98 | Přečteno: 7149 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Dělají si v Praze z obyčejných lidí blázny?

Já vám nevím, ale na tuto oblíbenou hlášku mojí tety jsem si vzpomněla, když jsem si v pátek potřebovala na Masarykově nádraží odskočit.

18.6.2018 v 1:12 | Karma článku: 5.43 | Přečteno: 99 | Diskuse

Jana Martincová

Proč všichni rodiče chtějí své děti dát na gymply a VŠ?

Moje oblíbené téma. Dlouho leželo nezpracováno ve složce témata. Až včera to přišlo. Jeho aktuálnost. Čelila jsem dvěma takřka protichůdným tendencím rodičům.

17.6.2018 v 20:29 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 636 | Diskuse

Hana Daňková

Jedna z příčin katastrofy vzdělání v naší škole.

Pokud učitelka MUSÍ takto nesmyslně učit jen proto, že si to vyžadují osnovy a doporučené učebnice, a přitom má dobré výsledky a ukázněnou třídu, určitě jí brzy vyrostou andělská křídla.

17.6.2018 v 18:31 | Karma článku: 19.64 | Přečteno: 797 | Diskuse

Marek Trizuljak

Bajka o mušce ''aktivizátorce''

Bez obav, nemíním si brát na mušku občany, jimž vadí současný stav věcí v naší kotlině. K občanským ctnostem rozhodně patří zájem o věci veřejné (a v nezbytných případech i setkání na náměstích).

17.6.2018 v 13:15 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jakub Kunčický

Tři svatby

Za poslední rok jsem měl to štěstí zúčastnit se tří různých svateb - a pokaždé v jiné roli. Z každé z nich jsem si odnesl zážitky na celý život. Nabízím výlet do světa, kde si lidé říkají "ano" a vstupují do svazku manželského.

17.6.2018 v 12:48 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 287 | Diskuse
Počet článků 283 Celková karma 39.69 Průměrná čtenost 2197

Člověk, který má rád lidi. Přesto dokáže, a to velmi často, jiné nadzvedávat ze židle. Nekompromisní zastánce tradičních, tj. křesťanských hodnot. Velmi silný euroskeptik, odpůrce totalitářů pravých i levých. Z hloubi duše nenávidí lidskou hloupost, zejména pokud je spojená s jakýmkoliv druhem moci.

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.