Také vy budete staří a zemřete!

4. 02. 2018 16:54:07
Podle Jiřího Pehe Zemanovi voliči odcházejí a do volebního cyklu přicházejí mladí lidé. Za pět let půl milionu starých odejde a půl milionu přijde. Situace není pro postkomunistický tábor příznivá.

Tato slova napsal v bulvárním plátku RESPEKT politolog a a pravdoláskařský pisálek Jiří Pehe. Na facebooku se tento hnůj dočkal velmi vřelého přijetí. Ačkoliv jsem se zařekl, že k problematice prezidentských voleb se nebudu již vyjadřovat, taková špína mne nenechává klidným.

Všichni, co tomuto dali like, je mezi nimi také řada mých bývalých studentů, ti všichni čekají, až staří povymírají? To se nemůžou dočkat, až zemřou jejich rodiče, prarodiče, strýcové či tety? Jenže oni také jednou budou staří a také jejich názory nemusí zcela souznít s názory mladých. A také jednou i oni zemrou.

Jenže pana Zemana nevolili pouze staří. Znám spoustu lidí podstatně mladších, než jsem já, dokonce prvovoličů, kteří mu dali hlas. Bylo mezi nimi i dost mých současných studentů. Mezi páně Zemanovými voliči nebyli jen lidé hloupí a nevzdělaní. Je mezi nimi rovněž spousta lidí s řadou akademických titulů před i za jménem. Tihle lidé by rovněž měli vymřít? V takové společnosti bych pak nechtěl žít.

Snad není náhodou, že dnes na stanici Vltava Českého rozhlasu vysílali již pátý díl dramatizace románu George Orwella 1984. Společnost, která by mohla vzniknout po vymření starých či nesouhlasících, by předčila společnost Velkého bratra.

Je mi strašně líto, že každý, kdo panu Zemanovi dal hlas, je a priori nepřítelem lidstva. Jsem rovněž jedním z nich. V prvním kole jsem jej nevolil, ve druhém jsem dlouho váhal. Po velkém váhání jsem se rozhodl, jak jsem se rozhodl. Volil jsem ne mezi dobrem a zlem, ale mezi dvěma zly. Zvažoval jsem, které z těch zel je menší. Již za tento postoj se do mne navezla spousta lidí, které jsem měl rád, mnozí mne zavrhli. Mrzelo mne to, ale nakonec jsem tomu i rád. Dál v sobě totiž neživím iluze, které jsem si pečlivě střežil po odchodu ze školy, kterou jsem považoval celých dvanáct let za svůj druhý domov.

Vy všichni, co lajkujete za vymření půlmilionu páně Zemanových voličů, položili jste si vůbec otázku, proč tito lidé volili právě takhle? Myslíte si, že je mezi nimi taková spousta komančů, putinovců, zemanovců? Vy, co jste kdysi čítali s nadšením mé blogy, možná si vzpomenete, kolikrát jsem byl v komentářích označen za laciného antikomunistu? Kolikrát jsem se vyjadřoval kriticky i vůči člověku, kterému jsem dal hlas?

Jeden z vás mi před týdnem napsal, že přede dvěma roky si mne vážil jako člověka, který dokáže rozpoznat pravdu od lži. Avšak svou volbou, a také změnou názorů, svým příklonem k populismu, jsem jej zklamal. Chudák, asi mne neznal. Já byl vždy silný euroskeptik, ve svém blogovém profilu to mám napsáno od samotného počátku blogování. Že potraty považuji za vraždu, to je rovněž moje neměnné stanovisko. To, že jsem proti migraci a islámu, článků na toto téma jsem napsal požehnaně. Že jsem za zachování tradiční rodiny rovněž, z toho plyne i můj odpor proti adopci dětí homosexuály a proti genderismu. Tak bych mohl pokračovat. Tak nevím, v čem jsem koho zklamal, v čem jsem změnil názory a postoje. Asi jste mne dobře neznali, nebo jste si mne idealizovali k obrazu svému. Možná se někomu líbilo, že v době, když jsem mnohé z vás učil, odvažoval jsem se nahlas říkat to, co se jen šeptalo, což se nelíbilo mým nadřízeným Jenže takový jsem byl vždy, vždy jsem více či méně šel proti proudu.

Tak vás všechny moc a moc prosím, než budete někoho odsuzovat pro názory či postoje nesouznějící s vašimi, dřív, než budete lajkovat morálním autoritám typu pana Peheho či bulvárního plátku Respekt, autoritám čekajícím na vymření starých či nepohodlných lidí, položte si otázku, proč tito staří či nepohodlní se rozhodli právě tak, jak se rozhodli. Proč se tak rozhodli i mnozí mladí, na jejichž smrt však budete muset počkat poměrně déle.

Na závěr ocituji romské přísloví, které jsem kdysi použil ve své diplomce o Romech: Šun le phuren, bo chale buter maro sar tu. Česky to znamená: Poslouchej staré lidi, protože snědli víc chleba, než ty. Napadlo někoho z vás, že od proklínaných Romů či Cikánů, chcete-li, bychom se mohli mnohému přiučit?

Tak, a teď se někteří z vás můžou těšit, až umru. Vždyť ode dneška je mi už šestašedesát. Takže zas tak dlouho to trvat nebude.

Hezký zbytek dne přeje starý ubrblaný dědek Pijáček.

Autor: M. K. Pijáček | neděle 4.2.2018 16:54 | karma článku: 45.38 | přečteno: 5868x


Další články blogera

M. K. Pijáček

Kdo za to může aneb Když pojem vlast se nenosí

Jsme v Česku, kde pojem vlast se nenosí. Jsme v Česku, kde národní hrdost, kterou mají jak Rusové, tak Američané, se zaměňuje za pálení trenek na Hradě a za strkání vlajky do vagíny. Kdo za to může? Prý učitelé a rodiče. Jen oni?

10.8.2018 v 14:30 | Karma článku: 38.82 | Přečteno: 2023 | Diskuse

M. K. Pijáček

To by mohlo stačit, pane Miloši Zemane! Běžte se léčit!

Když jsem Vám ve druhém kole prezidentských voleb se zaťatými zuby dal hlas, nebyla totiž lepší volba, myslel jsem si, že už mne nemůžete ničím překvapit. Ani ve snu mne nenapadlo, že volím člověka zřejmě duševně chorého.

14.6.2018 v 17:08 | Karma článku: 40.96 | Přečteno: 4964 | Diskuse

M. K. Pijáček

Hovězí rozhodnutí bruselské

Na základě pravidel přicházejících z Bruselu jeví se dost pravděpodobným, že nelegální migranti, kteří překročí hranice EU bez náležitého veterinárního osvědčení, můžou být utraceni.

5.6.2018 v 22:47 | Karma článku: 35.90 | Přečteno: 995 | Diskuse

M. K. Pijáček

Trenýrky, hymna, vagina a espézetka

Zatímco zneuctění symbolů naší vlasti, za kterou tisíce našich spoluobčanů položily život, je považováno za uměleckou invenci, nepochopenou chátrou z umlčované většiny, přelepení symbolu EU na espézetce je málem kriminalizováno.

3.6.2018 v 17:51 | Karma článku: 47.00 | Přečteno: 7244 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Marek Hurt

Vyznamenání za kecy?

Greenpeace už asi definitivně zrudlo. Jinak nechápu, proč navrhuje jednoho ze svých ekofašistů na státní vyznamenání.

20.10.2018 v 6:10 | Karma článku: 28.16 | Přečteno: 724 | Diskuse

Bohumír Šimek

Bůh mlčí

Co pozitivního přineslo a přináší věřícím v Ježíše Krista komunistické pronásledování církví a pronásledování věřících pod jedině správnou ideologií komunistického, vědeckého světového názoru?

19.10.2018 v 21:08 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 221 | Diskuse

Vilém Ravek

Jazykovědci mají jasno. Miloš Zeman nemluvil vulgárně ale staročesky.

Pevně doufám, že po zveřejnění tohoto článku mi pan prezident příští rok udělí nějaké státní vyznamenání. Tvrdím, že z jazykovědného hlediska nemluvil Miloš Zeman sprostě, i když si to on sám možná myslí.

19.10.2018 v 19:20 | Karma článku: 24.82 | Přečteno: 777 | Diskuse

Karel Trčálek

Budeme se učit od Saúdské Arábie, jak řezat prsty novinářské žumpě?

Novinářská žumpa, jak známo, destabiluzuje společnost. Ale my potřebujeme společnost stabilizovanou. Máme se od Saúdské Arábie ještě co učit

19.10.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 339 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdež's pokácel kadlátke, senko, nemužeš chtít šlihovico!

Rčením babičky z Hané (dle potřeby přeložím do spisovné češtiny, kdyby náhodou někdo nerozuměl) uvádím menší, komorní téma o zákonu rovnováhy

19.10.2018 v 15:43 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 400 | Diskuse
Počet článků 283 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2212

Člověk, který má rád lidi. Přesto dokáže, a to velmi často, jiné nadzvedávat ze židle. Nekompromisní zastánce tradičních, tj. křesťanských hodnot. Velmi silný euroskeptik, odpůrce totalitářů pravých i levých. Z hloubi duše nenávidí lidskou hloupost, zejména pokud je spojená s jakýmkoliv druhem moci.

 

Najdete na iDNES.cz