Cizinci naše důchody nespasí

12. 07. 2010 11:36:00
Dnes v 18 hodin bude s největší pravděpodobností podepsána koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a VV. Cesta ke jmenování vlády bude otevřená. Utahování opasků se rozjede na všech frontách. Bohužel i tam, kde to bude mít zcela kontraproduktivní efekt.

Koaliční smlouva mezi, dnes už se dá říct vládními stranami, je postavena tak, aby nejpozději do roku 2016 jsme měli vyrovnaný rozpočet, přestali dál republiku zadlužovat a také abychom začali dluh pomaloučku splácet. Proti tomu žádný soudný člověk nemůže nic namítat. Nicméně tato smlouva obsahuje body, které, pokud se předem řádně neošetří, zakládají na dost velké problémy, byť v poněkud delším časovém horizontu, než je rok 2016.

V příštím roce má být odstartována důchodová reforma. Nemají to koaliční partneři vymyšleno špatně, ale na jednu věc zapomínají. Aby bylo aspoň na základní důchody, musí zde být minimální množství těch, kteří na tyto důchody budou dělat. Tedy dostatek lidí v produktivním věku. A těch je už nyní nedostatek. Ano, loni se narodilo víc dětí, než kolik lidí zemřelo. Je všeobecně známo, že se jedná v podstatě o labutí píseň tzv. Husákových dětí. Dá se předpokládat, že demografická křivka už asi stoupat nebude, ale obrátí se jiným směrem. Vzhledem k tomu, že máme jednu z nejnižších porodností v EU, tj. počet narozených dětí na jeden pár, nebude reprodukce obyvatelstva stoupat, ale naopak klesat.

Vysmívané Husákovy děti jsou důsledkem tehdejšího vládního programu na podporu zvýšení porodnosti. Tenkrát se snaha státu, byť z dnešního pohledu byla ekonomicky poněkud diskutabilní, neminula účinkem. Aspoň na nějaký čas. O něco podobného se v době nedávné pokusili i sociální demokraté spolu s lidovci, když populisticky před volbami navýšili porodné a rodinné přídavky. A právě tyto dávky chtějí současní reformátoři buďto odstranit nebo alespoň citelně omezit. Ano, efektivita těchto dávek je určitě sporná. Jsme poněkud v jiné situaci, a také v jiné společnosti, než byla má generace v 70. letech.

Citelné omezení porodného nikterak nebude motivovat potencionální rodiče k tomu, aby si pořídili dítě, neřku-li druhé či třetí. Pokud se bude argumentovat tím, že děti nejsou a ani nemohou být zdrojem příjmu rodiny a že se v daném případě jedná o vyšší princip mravní, musím se rezolutně postavit proti. Ano, děti jsou Boží dar. Avšak jak jsou lidé, nejenom ti mladí, vedeni a vychováváni v tomto směru? Jaká je podpora rodin s dětmi? Velmi malá a bude tak ještě menší. Ano děti nemohou být zdrojem příjmu rodiny, nesmí však být ani zdrojem jejího ožebračování. Základním posláním každého živočicha, a o to víc člověka, je zachování rodu. Tedy to, co jeden politik v.v. (ve výslužbě) svého času nazval teletníkem.

Svého času se tento problém snažili řešit sociální demokraté, když krátkozrace zavedli podporu imigrantů na trhu práce. Již tenkrát lidovecký poslanec Jiří Karas ve svém článku „Imigranti důchody nespasí (HN 3.10.2003) napsal: „Českého penzistu nezachrání Kazach ani Chorvat či Ukrajinec, který míří "za lepším", ale česká vícedětná rodina. Jen musí mít k tomu podmínky.“ Exposlanec Karas dále pokračuje: „Příčinou úbytku české populace ovšem není malý počet cizinců (těch už je v České republice třikrát více než před deseti lety), ale katastrofálně nízká porodnost. Potratové kliniky v Česku ročně likvidují přes třicet tisíc životů počatých dětí. Jen za rok 2002 bylo umělých potratů dvakrát více nežli rozdíl mezi počtem zemřelých a narozených.“ Jen tak pro zajímavost, všichni si dobře pamatujeme, jak se loni vyplácely peníze z kapes daňových poplatníků cizincům, kteří se vrátí domů. Důsledek to krátkozraké politiky sociální demokracie.

Pokud současná vládní koalice nepodnikne adekvátní kroky na podporu porodnosti, zadělává si na obrovský problém v budoucnosti. Zvýšení porodnosti tak zdaleka není soukromou věcí rodičů, ale je to jeden ze základních zájmů celé společnosti. Proto bez recipročních kroků vlády a parlamentu se naše společnost dostane do existenčních problémů. Porodné pouze na první dítě tak povede k tomu, že rodiny se budou silně zamýšlet na „pořízením si“ druhého či dalšího dítěte. Plošné dávky dle všeho nic nevyřeší. Jsou zde však země, z nichž si můžeme vzít příklad. Je to třeba Francie, kde počet narozených dětí na jeden pár je podstatně vyšší, než je tomu u nás. Jedná se o různé systémy daňových odpočtů či dokonce záporných daní. Něco podobného u nás navrhují např. lidovci.

Proto, než vláda přistoupí k jednostranným řešením, musí si uvědomit, že cizinci naše důchody nespasí. Spasí je pouze naše mnohodětné rodiny.

Autor: M. K. Pijáček | pondělí 12.7.2010 11:36 | karma článku: 18.65 | přečteno: 1494x

Další články blogera

M. K. Pijáček

Kdo za to může aneb Když pojem vlast se nenosí

Jsme v Česku, kde pojem vlast se nenosí. Jsme v Česku, kde národní hrdost, kterou mají jak Rusové, tak Američané, se zaměňuje za pálení trenek na Hradě a za strkání vlajky do vagíny. Kdo za to může? Prý učitelé a rodiče. Jen oni?

10.8.2018 v 14:30 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 2050 | Diskuse

M. K. Pijáček

To by mohlo stačit, pane Miloši Zemane! Běžte se léčit!

Když jsem Vám ve druhém kole prezidentských voleb se zaťatými zuby dal hlas, nebyla totiž lepší volba, myslel jsem si, že už mne nemůžete ničím překvapit. Ani ve snu mne nenapadlo, že volím člověka zřejmě duševně chorého.

14.6.2018 v 17:08 | Karma článku: 40.99 | Přečteno: 4984 | Diskuse

M. K. Pijáček

Hovězí rozhodnutí bruselské

Na základě pravidel přicházejících z Bruselu jeví se dost pravděpodobným, že nelegální migranti, kteří překročí hranice EU bez náležitého veterinárního osvědčení, můžou být utraceni.

5.6.2018 v 22:47 | Karma článku: 35.99 | Přečteno: 1005 | Diskuse

M. K. Pijáček

Trenýrky, hymna, vagina a espézetka

Zatímco zneuctění symbolů naší vlasti, za kterou tisíce našich spoluobčanů položily život, je považováno za uměleckou invenci, nepochopenou chátrou z umlčované většiny, přelepení symbolu EU na espézetce je málem kriminalizováno.

3.6.2018 v 17:51 | Karma článku: 47.02 | Přečteno: 7293 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Mezinárodní den ženského orgasmu a další nesmysly

Co říkáte na Mezinárodní den prostitutek nebo Světový den toalet? Vybral jsem pro vás a krátce okomentoval několik netradičních svátků. Zbývá už jen Světový den bez mezinárodních dnů a bude se slavit úplně všechno

19.7.2019 v 18:50 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 492 | Diskuse

Michael Pálka

Moje setkání s Karlem Gottem....

.Ano, je to hrůza let, rok 1973 a cesta mého kamaráda a moje do Mongolska.Tam jsme se sice díky sešňěrovaným komunistickým poměrům nedostali, ale ruská tajga taky stála za to.

19.7.2019 v 14:58 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 406 | Diskuse

Jan Pražák

Nestrkej mi ten mobil pod sukni!

Maruška se nenápadně rozhlédla po poloprázdné kavárně, aby zkontrolovala, jestli se náhodou někdo nekouká a pak to provedla. Natočila se a dala si nohu přes nohu tak, aby umožnila mým očím neobvyklý pohled.

19.7.2019 v 14:50 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 669 | Diskuse

Lukáš Burget

Racketeová jede zpět do Německa

Kapitánka lodi Sea Watch 3, která v rozporu s italskými zákony a přes opakovaný zákaz přivezla do země migranty z Afriky, a které údajně hrozil v Itálii soud a vězení, je na cestě zpět do Německa.

19.7.2019 v 14:17 | Karma článku: 37.11 | Přečteno: 855 | Diskuse

Jan Sedláček

Nářečí na Malé Hané

Nedávno jsem četl, že se Hanáci smějí, jak v televizi interpretují hanácké nářečí (dnes je "správné" označení středomoravská nářečí).

19.7.2019 v 9:13 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 474 | Diskuse
Počet článků 283 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2220

Člověk, který má rád lidi. Přesto dokáže, a to velmi často, jiné nadzvedávat ze židle. Nekompromisní zastánce tradičních, tj. křesťanských hodnot. Velmi silný euroskeptik, odpůrce totalitářů pravých i levých. Z hloubi duše nenávidí lidskou hloupost, zejména pokud je spojená s jakýmkoliv druhem moci.

 

Najdete na iDNES.cz